Home Calendar Club Details Race Results Member's News
Photos Links Notices/Sales Videos  

2017

Link to this season's Hasler Races

 

 

 

2015

Link to this season's Hasler Races

Gailey (Home Race)

2014

Gailey (Final)

RLS (Full Results)

Lincoln (Full Results)

Soar Valley(Full Results)

 

2013

Hasler Final (Full Results)

Ironbridge(Full Results)

SPS (Full Results)

Hereford (Full Results)

Burton (Full Results)

Nottingham (Full Results)

Worcester (Full Results)

RLS (Full Results)

Anker Valley (Full Results)

Gailey CC (Full Results)

2012

 

All 2012 season on the Marathon Website  (Full Results)

Gailey CC (Full Results)

 

2011

INTERNATIONAL RACE PAS DE CALAIS (Official Results Page)

    1000m Heat 1000m SemiFinal 1000m Final 500m Heat 500m SemiFinal 500m Final 200m  Heat 200m semi-final 200m Final   
        Final A or Final B     Final A or Final B     Final A or Final B
James Webster MensK1       1:55:77 - 3rd 1:52:35 - 2nd        
Peter Bannister Mensk1 4:27:37 - 3rd 4:25:14 - 2nd   1:58:07 - 4th 1:59:70 - 5th   45:27 - 3rd 44:45 - 7th  
Matt Robinson MensK1             44:36 - 3rd   41:27 - 4th
Jonny Tye   MensK1 4:17:82 - 1st 4:22:66 - 2nd         42:55 - 4th    
Nico Kirschstein MensK1 4:33:69 - 4th 4:33:50 - 5th   2:03:59 - 5th 1:52:72 - 4th   46:44 - 4th 43:90 - 6th  
Guy Standeven MensK1       1:49:54 - 1st 1:51:78 - 1st        
Mark Clive MensK1             43:89 - 2nd 40:89 - 3rd 40:23 - 7th
Matt Bowley MensK1 4:30:97 - 3rd 4:19:96 - 1st   1:54:05 - 1st 1:49:19 - 1st        
Marton Simon MensK1 4:46:34 - 6th 4:28:41 - 4th   1:55:56 - 3rd 1:51:10 - 3rd   44:04 - 6th 41:61 - 4th 41:65 - 5th
Emma Tonner Wms K1 5:24:26 - 4th 5:07:79 - 2nd   2:22:40 - 6th 2:17:91 - 4th   57.05 - 7th 56:46 - 7th  
Lauren Barker Wms 5:27:78 - 6th 5:03:21 - 5th   2:17:19 - 3rd 2:16:05 - 3rd   54:10 - 5th 53:30 - 7th  
Rebi Simon Wms 5:43:72 - 5th 4:58:58 - 2nd   2:12:09 - 2nd 2:11:15 - 2nd   56:41 - 5th 51:56 - 5th 54:11 - 9th
Amy Ward Wms 5:14:40 - 2nd 5:12:10 - 6th   2:13:98 - 3rd 2:16:46 - 5th   53:83 - 7th 54:33 - 8th  
Katherine Trotter Wms 4:55:41 - 1st 4:52:21 - 1st   2:12:29 - 1st 2:03:93 - 2nd   48:78 - 2nd 47:95 - 3rd 46:79 - 4th
Emily Lewis Wms 4:52:71 - 1st 4:47:74 - 1st   2:10:57 - 1st 2:03:57 - 1st   48:46 - 1st 46:31 - 1st 44:75 - 1st

Amber Owen

Wms 5:10:20 - 6th 5:11:40 - 4th   2:19:73 - 3rd 2:18:24 - 6th   54:09 - 4th 53:28 - 5th  

Rhonwen Smith

Wms 5:14:77 - 4th 5:10:29 - 3rd   2:19:75 - 5th 2:23:55 - 7th   58:68 - 8th    
 Jonny/James / Mark / George K4 1000m                  
                     
Jonny James K2 3:56:72 - 1st   3:44:50 - 3rd            
Matt B / Guy K2 3:47:62 - 2nd 3:53:80 - 1st 3:40:09 - 1st            
George / Matt R K2 3:53:04 - 2nd 3:58:54 - 2nd 3:50:72 - 6th            
Mark / Matt B K2        1:44:22 - 2nd          
George  / Matt R K2       1:47:78 - 3rd          
Rebi / Katherine K2 4:29:63 - 1st   4:20:60 - 1st 2:04:54 - 2nd          
Amber / Lauren K2 4:37:25 - 3rd   4:41:30 - 7th 2:07:79 - 4th 2:07:74 - 5th        
Emily / Amy K2 4:24:19  - 1st   4:23:48 - 2nd 2:02:69 - 2nd          
Emma / Rhonwen K2 5:04:12 - 6th 4:47:10 - 4th   2:11:25 - 7th 2:08:83 - 7th        

 

Gailey CC (Full Results) 

Regate Internationale du Pas-de-Calais - Saint Laurent Blangy

 

 

 

2010

Olympic Hopes, Slovakia, 2010 (video links click v)

    1000m Heat 1000m SemiFinal 1000m Final 500m Heat 500m SemiFinal 500m Final 200m Heat 200m SemiFinal 200m Final
                     
Mark Clive Mens 17        8th - 1:45:32 (v)     1st -0:37:515   6th - 37:77 (v)
Matt Robinson Mens 17       6th - 1:49:00 (v) 9th - 1:48:96 (v)         
Guy Standeven Mens 16 3rd - 3:34:984  (v) 3rd - 3:41:875 (v)   8th - 1:48:86 (v)           
Pete Bannister Mens 16 3rd - 3:38:235 (v) 4th - 3:40:343 (v)              
Marko Csokasi Mens 15 C1 2nd - 4:11:422 (v)   7th - 4:21:00 (v)   3rd - 2:01:656 (v)   7th - 2:03:61 (v)  4th - 0:47:469   7th - 47:99 (v)
Imogen Collins Womens 17             5th - 0:47:187 6th - 50:406  
Emily Illinesi Womens 17 5th - 4:07:906 (v) 3rd - 4:17:469 (v)  9th - 4:13:40  (v)       7th - 0:48:781 8th - 50:73  
Rebi Simon Womens 15 1st - 4:02:687 (v)   4th - 4:05:04 (v)   3rd - 1:58:42 (v)     2nd - 0:43:922   3rd - 45:35 (v)
Nico Kirschstein/ Ben Colyer Mens 17       4th - 1:33:90 (v)  2nd - 1:33:79 (v)   7th - 1:36:01 (v) 5th - 0:37:766 5th - 37:687  
Guy Standeven/ Charlie Welch Mens 15-16             2nd - 0:37:359 3rd - 37:422 9th - 38:27 (v)
Andy Potterton/ Tony Kirschstein Mens 15-16       3rd - 1:36:67 (v)  1st - 1:34:69 (v)  9th - 1:38:91 (v)  4th - 0:38:859 4th - 37:703  
Pete Bannister/ Charlie Welch Mens 16       6th - 1:38:67 (v)  3rd - 1:36:05 (v)   7th - 1:38:35 (v)      
Imogen Collins/ Emily Illinesi Womens 17       5th- 1:52:69 (v)    7th - 1:53:03 (v)       
Mark Clive/        Matt Robinson/    Nico Kirschstein/  Ben Colyer Mens 15-17 5th - 3:06:265 (v) 5th - 3:10:547 (v)         6th - 0:35:25    
Andy Potterton/ Tony Kirschstein/ Pete Bannister/ Charlie Welch Mens 15-17 8th - 3:13:406 (v)  7th - 3:11:844 (v)              

Shropshire Paddlesport CC(Full Results) soon

 

Burton CC (Full Results)

 

Nottingham KC (Full Results)

 

Royal Leamington Spa CC (Full Results)

 

INTERNATIONAL RACE PAS DE CALAIS (Official Results Page)
 

    1000m Heat 1000m SemiFinal 1000m Final 500m Heat 500m SemiFinal 500m Final
        Final A or Final B     Final A or Final B
James Webster MensK1 2nd - 04:03:80 3rd - 04:11:79 7th - 04:02:19 4th -02:05:85 3rd - 01:58:80 3rd - 01:55:44
Peter Bannister Mensk1 3rd - 04:04:64 6th - 04:22:28 5th - 04:07:49 5th - 02:05:29 6th - 02:07:08  
Matt Robinson MensK1 7th - 04:12:48 8th - 04:28:64   5th - 02:09:05 5th - 02:02:42  
Jonny Tye   MensK1 3rd - 04:01:62 5th - 04:19:87 3rd - 04:02:75 5th - 02:02:92 4th - 01:59;60 4th - 01:56:52
Nico Kirschstein MensK1 6th - 04:04:93 6th - 04:22:92 8th - 04:12:12 6th - 02:07:43 5th - 02:01:38 8th - 02:04:68
Guy Standeven MensK1 3rd - 04:06:09 3rd - 04:14:31 9th - 04:09:19 5th - 02:05:97 6th - 02:02:41  
Mark Clive MensK1 4th - 04:08:30 2nd - 04:13:49 8th - 04:07:67 6th - 02:03:85 3rd - 01:57:15 2nd- 01:55:18
Peter Wilkes MensK1 5th - 04:08:39 5th - 04:19:04 2nd - 04:02:29 4th - 02:04:72 4th - 01:58:13 5th - 01:57:02
Matt Bowley MensK1 1st - 04:04:68 2nd - 04:08:27 5th - 03:55:15 3rd - 01:58:95 2nd - 01:53:43 4th - 01:51:71
Marton Simon MensK1 4th - 04:11:14 3rd -04:10:77 2nd - 03:52:88 3rd - 02:04:64 7th - 02:04:25  
Mark Wilkes MensK1 5th - 04:16:69 7th - 04:24:56   6th - 02:11:06 4th - 02:01:01 9th - 02:04:71
Adam Stannard Mens C1 1st - 04:35:82   3rd - 04:31:73 3rd - 02:18:38 2nd - 02:17:06 4th - 02:14:68
Ian Weir Mens C1 1st - 04:29:71   1st - 04:22:53 1st - 02:12:35   1st - 02:07:17
Katherine Trotter Wms K1 1st - 04:40:74   4th - 04:29:43 1st - 02:13:71   8th - 02:17:92
Emily Lewis Wms K1 2nd - 04:35:02 1st - 04:54:24 5th - 04:35:77 1st - 02:12:35   2nd:02:08:90
               
Peter W/Marton/ Jonny/James K4 1000m 3rd- 03:31:23   4th - 03:24:95      
Mark C/Matt R/ Mark W/ Nico K4 1000m 2nd - 03:35:66 Peter / Matt R/ Guy / Nico 3rd - 03:23:82      
Mark C/Nico/Mark W / Matt R  K4 500m           7th - 01:45:12
Adam / Ian C2 1000m 2nd - 04:16:88   3rd - 04:14:27 2nd - 02:03:17   3rd - 01:58:27
Emily / Katherine K2 1000m 1st - 04:28:95   4th - 04:15:84 2nd - 02:09:00   4th - 02:02:82
Matt / James K2 1000m 1st - 03:47:19   2nd - 03:38:87      
Jonny / Marton K2 1000m 5th - 04:07:78 2nd - 03:53:11 7th - 04:00:17      
Peter B / Guy K2 1000m 2nd - 04:02:00 8th - 04:18:56   4th - 01:58:45 6th - 01:55:24 7th - 01:59:04
Mark W / Peter W K2 1000m 4th - 04:18:88 2nd - 03:50:04 5th - 03:43:77 6th - 01:57:33 2nd - 01:49:22 6th - 01:49:85
Nico / Matt R K2 1000m 6th - 04:32:41 6th - 04:00:32 4th - 04:03:36 4th - 01:58:80 4th - 01:51:76 4th - 01:54:55
James W / Marton         5th - 01:53:60 5th - 01:54:76 5th - 01:54:65
Mark C / Jonny         1st - 01:51:84   7th - 01:52:54
               

 

 

Worcester CC (Full Results)

Anker Valley (Full Results)

Midlands Region Hasler Points (from NKC- 28.3.10)

Gailey CC (Full Results)

Soar Valley (Full Results)

 

2009

Hasler Final - Reading CC - click here

Olympic Hopes, Racice, Czech

    1000m Heat 1000m Final 500m Heat 500m Final  
             
Marton Simon MensK1 2nd - 4:01:23 4th - 4:10:63  1st - 1:49:03 6th - 1:50:07  
Ian Weir MensC1 5th - 4:26:77  3rd - 4:34:02      
Katherine Trotter WmsK1 4th - 4:33:37  8th - 4:45:01      
Hannah Simmons WmsK1 7th - 4:47:65    7th - 2:15:61    
Mark Clive/ Matt Bowley MensK2 4th - 3:44:43  8th - 3:55:41  4th - 1:41:78  8th - 1:42:27  
Jonny Tye / James Webster MensK2 5th - 3:45:30    6th - 1:42:60    
Ian Weir / Matt Train  MensC2 4th - 4:20:08  9th - 4:30:29      
Katherine Trotter / Emily Lewis WmsK2 6th - 4:26:33   5th - 2:02:32 8th - 2:01:61  
Jonny/James/Matt/Mark MensK4 8th - 3:29:81        
 Matt Train MensC1      6th - 2:08:85     
Emily Lewis Wms K1     4th - 2:05:95 6th - 2:07:70  
             

Full results here

World Championship & Masters Full Results here

Midlands Region Hasler Points June 2009 (MNadal Final update 2009)

Marathon National Championship (Full results)

Ironbridge 2 Hasler (Full results)

Shropshire Paddlesport Hasler (Full Results)

Hereford Hasler 2009 (Full Results)

Burton Hasler 2009 (Full Results)

Nottingham Hasler 2009 (Full Results)

Royal Leamington Spa Hasler 2009 (Full results)

Worcester CC Assessment & Hasler 2009 (Full Results)

Anker Valley 2009  Full Results

Gailey Marathon 2009 Full Results (revised)

 

 

2008     

Lincoln Marathon

 

 

 

Div

Names

Time

Position

Per Mile

30-Mar-08

 

5

Mark

01:14:45

2nd

00:09:21

sunny / fresh

 

6

Gareth

01:24:43

4th

00:10:35

 

Gailey Marathon

 

 

Div

Names

Time

Position

Per Mile

13-Apr-08

 

4

Bruce

01:03:24

2nd

00:07:56

Fine

 

5

Mark

01:05:38

1st

00:08:12

5

Dee

01:07:00

3rd

00:08:23

6

Gareth

01:13:25

3rd

00:09:11

8

Rob

00:42:52

11th

00:10:43

D9 K2

Dave & Mark L

00:37:27

2nd

00:09:22

D9 K2

Joe & Philip

00:47:15

8th

00:11:49

 

Anker Valley Marathon

 

Div

Names

Time

Position

Per Mile

20-Apr-08

 

4

Bruce

00:57:32

5th

07:12

Fair / cold

5

Mark

00:58:18

2nd

07:17

7

Gareth

00:37:13

6th

09:18

8

Rob A

00:44:11

19th

11:03

9

Philip

00:55:19

11th

13:50

9 K2

Dave & Mark L

00:37:42

1st

09:26

 

Worcester Marathon

   

Div

Names

Time

Position

Per Mile

27-Apr-08

 

5

Mark

01:06:30

1st

08:19

hard rain

5

Dee

01:07:16

4th

08:25

7

Gareth

00:35:21

4th

08:50

9 K2

Joe & Philip

00:39:41

4th

09:55

 

Nottingham Marathon

 

 

Div

Names

Time

Position

Per Mile

18-May-08

 

5

Mark

01:18:17

2nd

00:09:47

cloudy/ fresh

 

5

Dee

01:18:27

3rd

00:09:48

8 K2

Gareth & Philip

00:41:59

3rd

00:10:30

 

Burton Marathon

    Div Names Time Position Per Mile
   

4

Bruce

01:11:03

7th

00:08:53

15-Jun-08

 

5

Mark

01:11:24

1st

00:08:56

D8

7

Gareth

00:41:26

12th

00:10:21

7 K2

John & Lou

00:38:18

3rd

00:09:35

9 K2

Mark & Dave

00:41:43

2nd

00:10:26

9 K2

Joe & Phil

00:42:51

7th

00:10:43

 

Hereford Marathon

 

Div

Names

Time

Position

Per Mile

22-Jun-08

 

5

Mark

00:57:18

1st

00:07:10

very windy

4

Bruce

00:57:18

5th

00:07:10

7 K2

John & Lou

00:38:20

5th

00:09:35

8 K2

Gareth & Phil

00:39:20

3rd

00:09:50

9 K2

Dave & Mark

00:47:06

3rd

00:11:47

 

Shropshire Paddlesport Marathon

    Div Names Time Position Per Mile
 

 

4

Bruce

01:11:36

1st

00:08:57

29-Jun-08

5

Mark

01:16:27

3rd

00:09:33

showery

5

Dee

01:19:48

4th

00:09:59

6 portages

8

Rob A

00:33:24

9th

00:09:33

9

Mark

00:32:01

7th

00:09:09

9

Alison

rtd

9

Paul

00:34:22

11th

00:09:49

7 K2

John & Lou

00:29:59

3rd

00:08:34

8 K2

Gareth & Phil

00:29:53

6th

00:08:32

 

Soar Valley            
    Div Names Time Position Per Mile
13th July 08   4 Bruce 00:57:55 3rd 07:14
warm / sunny   5 Mark 00:57:51 1st 07:14
    5 Dee 01:00:38 4th 07:35
  P7 8 Gareth 00:33:01 1st 08:15
    9 Paul M 00:39:11 1st 09:48
    7 K2 John & Lou 00:31:18 2nd 07:50
    9 K2 Philip & Alison 00:39:32 5th 09:53

 

Ironbridge

           
    Div Names Time Position Per Mile

10-Aug-08

P4

5 Dee 01:03:28 3rd 07:56

Warm/ fine

  7 Gareth 00:35:05 4th 08:46

Jackfields inc.

9 Alison 00:42:39 3rd 10:40

Long race

  7 K2 John & Lou 00:32:32 3rd 08:08
    7 K2 Andy & Phil 00:37:58 5th 09:30
    9 K2 Joe & Sarah 00:40:50 5th 10:13

For full Ironbridge Results click here (Marathon Website)

Fladbury            
    Div Names Time Position Per Mile
21-Sep-08   123 K2 Mark & Matt 01:30:02 4th 07:30
Warm   7 K2 John & Lou 00:33:24 3rd 08:21
High water   9 K2 Joe & Philip 00:40:25 7th 10:06
    4 K1 Bruce 01:03:06 2nd 07:53
    5 K1 Dee 01:07:42 4th 08:28
    9 K1 Alison 00:45:38 15th 11:24
    U10 G Rose 00:22:58 1st 11:29

 

Hasler Final Burton          
    Div Names Time Position Per Mile
28-Sep-08   4 Mark 01:09:53 5th/13  
    7 K2 John & Lou 00:35:27 7th/14  
High water   9 K2 Joe & Philip 00:40:30 11th/31  
    4 K1 Bruce 01:11:10 9th/13  
    5 K1 Dee DNF    
    9 K1 Gareth 00:38:51 14th/44  

 

Lincoln            
    Div Names Time Position Per Mile
21-Sep-08   4 K1 Bruce 01:06:07 3rd  
Fine   7 K2 John & Lou 00:31:19 2nd